3. Tasov

Tasov

Římskokatolická farnost Tasov

Obce ve farnosti: Dolní Heřmanice, Oslava, Čikov, Holubí Zhoř, Březka, Lhotka a Vaneč

Tasov byl v na počátku 13. století důležitým správním a církevním centrem. Na jeho území byly dvě farnosti, jedna při kostele svatého Jiří, druhá u svatého Václava. Tasov byl až do 15. století rovněž sídlem děkanátu, pod který náležely farnosti od Nového města na Moravě na severu po Kralice a Březník na jeho jižní hranici, celkem nejméně 13 farností.

Nejstarším kostelem v Tasově byla románská rotunda, jejíž základy byly objeveny při archeologickém průzkumu v roce 2009. Rotunda byla již kostelem farním s přilehlým hřbitovem. Druhým tasovským farním kostelem byl dnes již zaniklý románský kostelík svatého Václava, se svým hřbitovem. Na místě rotundy byl postaven raně gotický kostel svatého Jiří, který již ve 14. století byl ve zchátralém stavu, proto majitel panství Sezema z Tasova staví nový velký gotický chrám svatého Petra a Pavla. Tato stavba je v polovině 18. století nákladem hraběte Josefa Ignáce Paara přestavěna a vyzdobena v barokním slohu. Kostel svatého Jiří je v té době přestavěn na dnešní faru. Románský kostelík svatého Václava byl zbořen před rokem 1850.

Po zmatcích a úpadku, které přinesla třicetiletá válka, tasovská farnost zaniká. K  obnovení jejího statutu dochází až v roce 1783.

Nedělní bohoslužby: 11:00

Římskokatolická farnost Tasov
675 79 Tasov 1

R.D. Mgr. Petr Balát(sídlí na faře v Budišově u Třebíče)