Ruda

Římskokatolická farnost Ruda

Obce ve farnosti: Ruda, Březejc, Jabloňov

První zmínka o knězi žijícím na Rudě je v zemských deskách z roku 1398/kněz Jiří z Rudy/.

Starý kostel na Rudě stál v místech, kde se dnes nachází škola a byl zbořen roku 1784.

Základní kámen k novému - nynějšímu- kostelu byl požehnán arciknězem Josefem Karlem Pahnostem z Velkého Meziříčí dne

25. května 1792. Kostel byl vystavěn v obyčejném slohu. Vysvěcen byl zmiňovaným arciknězem Pahnostem 4. září 1795. Kostel je zasvěcen sv.Jiljí, poustevníku a opatovi.

Řezbářská díla v kostele vytvořil mistr Jaroslav Vaněk z Brna.

Ve věži kostela se nachází 4 zvony: největší/sv.Václav/ z roku 1709 je ze zrušeného kostela sv.Václava v Tasově, nejstarší zvon/sv.Jiljí/ je z roku 1516. Další dva zvony byly ulity nedaleko v Martinicích zvonařským mistrem Knosem v roce 1970: Panna Maria a sv.Josef.

Chrám sv.Jiljí prošel generální opravou. Stojí na nejvyšším místě v obci, a pokud přijíždíme od Velkého Meziříčí, působí zejména v noci, kdy je osvětlen, velmi milým dojmem.

neděle 8:00

Římskokatolická farnost Ruda