Heřmanov u Velké Bíteše

Římskokatolická farnost Heřmanov u Velké Bíteše

Obce ve farnosti: Heřmanov, Nová Ves, Radňoves, Vidonín, Milešín, Bojanov a Meziboří

První zmínka o faře v Heřmanově je z roku 1428 na listině pro oslavanský klášter (tedy v době husitských válek). Tehdy byl farářem kněz Petr. Předpokládá se však s naprostou určitostí, že první kostel byl už ze 13. století v pozdně románském slohu. Po polovině 15. století byl postaven větší kostel nebo alespoň přistavěna velká věž s několika zvony. Tři nejstarší se zachovaly dodnes (z let 1493, 1504 a 1534).

Kostel zasvěcený sv. Mikuláši stojí v severní části obce. Vystavěn byl roku 1731. Původní dřevěný kostel stával východněji a kolem něho se nacházel i hřbitov. Roku 1878 byl kostel důkladně opraven farářem Karlem Bobrovským. Uvnitř kostela jsou 3 oltáře. Jeden (hlavní) se sochou sv. Mikuláše - patrona kostela a 2 vedlejší (boční oltáře Panny Marie Lurdské a sv. Anny). Pozoruhodná je i křížová cesta (vyrobeno v Mnichově roku 1896) a sochařská výzdoba kostela (z dílny Ferdinanda Demetze - Grod Groden in Sudtirol z jižního Tyrolska). Vybavení kostela vesměs pochází z 12. století.

neděle 9:00

Římskokatolická farnost